wsu
05 فروردین 1402 - 09:10

آخرین وعده برای بازگشت نماد صنعت کهگیلویه و بویراحمد به چرخه تولید

کارخانه قند یاسوج بعد از گذشت دو دهه تعطیلی در بهار ۱۴۰۲ به چرخه تولید باز می‌گردد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج،کارخانه قند مرکز کهگیلویه و بویراحمد که به پیر صنعت استان معروف است در سال 1344 برای توجیه توجه رژیم به عشایر راه‌اندازی شد و نان بسیاری از سفره‌های این دیار در این کارخانه تأمین می‌شد.

در سال 1382 بود که چرخ‌های کارخانه قند به دلیل ضعف مدیریتی از حرکت ایستاد و صدها کارگر این کارخانه هر روز منتظر شنیدن خبری خوش بودند، تا اینکه در سال 1393 این کارخانه به یکی از سرمایه‌گذاران بومی استان واگذار شد، اما دیری نپائید که تعطیلی این کارخانه با حواشی عجیب و غریب لبخند تازه جان گرفته بر لب کارگران این کارخانه را خشکاند و هر روز شاهد موجی از اعتراضات، طرح دعاوی حقوقی و کیفری در مراجع قضایی بودیم.

در سفر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در زمان ریاست قوه قضاییه به استان کهگیلویه و بویراحمد پلمپ کارخانه باز شد و قرار بر این گشت که ستاد اجرایی فرمان امام راحل استارت حرکت صنعت پیر استان را بزنند.

استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن ظرفیت‌های بسیار در برخی از موارد نظیر آب، بخش کشاورزی، نفت و گاز، گیاهان دارویی و پوشش جنگلی است.

با تمام خدمات ارائه شده در نظام جمهوری اسلامی به مناطق مختلف در استان کهگیلویه و بویراحمد اما در شاخص‌های توسعه این استان با چالش‌های بسیاری روبه‌رو‌ست. بی‌شک وجود برخی از نهادهای خدمات‌رسان و انقلابی در مناطق محروم کشور از جمله نعمات ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی است که فعالیت‌های گسترده در مناطق محروم داشته و به برکت وجود این دست از نهادها بسیاری از کمبودها در مناطق محروم رفع شده‌است.

استان کهگیلویه و بویراحمد نیز یکی از استان‌های کم‌برخوردار کشور است که فعالیت نهادهای خدمات‌رسان انقلابی می‌تواند زنگار محرومیت را از رخسار این استان محروم بزدایند.

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد در بازدید اخیر خود از این کارخانه، خواستار رفع مشکلات فرا روی این واحد صنعتی شد و افزود: ضرورت دارد تسهیلات لازم برای راه اندازی این کارخانه سریع تر پرداخت شود.

آیت الله سید نصیر حسینی ابراز داشت: بانک تجارت نباید در پرداخت تسهیلات به کارخانه قند تعلل کند.

وی ابراز داشت: عملیات بازسازی این واحد بزرگ صنعتی مطلوب است اما باید متولیان برای احیای این واحد صنعتی بزرگ همه پای کار بیایند.

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: تجهیزاتی که باید از کشورهای غربی می آمد اکنون متخصصان داخلی این تجهیزات را آماده کرده اند.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: کارخانه قند یاسوج بعد از بیش از یک دهه تعطیلی در آینده‌ای نزدیک با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

سید علی احمدزاده اظهار داشت:کارخانه قند یاسوج که از مدار خارج شده بود با تخصیص 300 میلیارد تومان اعتبار، 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سفر دور دوم رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد.

 انتهای پیام/

 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1108821